Hög igenkänningsfaktor. Casual Vacancy just nu till exempel.
Hittade bilden på den underbara sidan prettybooks.
Betvingade av Simona Ahrnstedt kräver ingen närmare introduktion. Många verkar ha läst den, många verkar vilja göra det och nu har jag gjort det. 
Jag började lyssna på Hemligheten på Chimneys av Agatha Christie utan att veta ett dyft vad den handlade om. Jag förväntade mig ytterligare en pusseldeckare med antingen Miss Marpel eller Hercule Poirot som löste mordgåtan. Så jag började lyssnandet och väntade på att någon av de ovannämda skulle halka in i handlingen på ett bananskal. Men jag fick vänta förgäves. Ovannämnda personer är nämligen inte med - och ska jag vara ärlig så gjorde det ingenting.
Nu är första delen ur min tre på tre utmaning hos Pocketlover utläst. Brödraskapet av Robyn Young fick inleda denna triologi.
Det var ett tag sedan jag lyssnade färdig på Lärarinnan i Villette av Ingrid Hedström. Det var en bok som jag valde av många anledningar, bland annat att jag ville ha något kort och lättsmält, samt att jag hört en del om författaren. Men jag blev faktiskt lite besviken. "Han var en man av svart och vitt. Och hon var färg. All hans färg."
Ove är 59 år gammal och har precis fått sluta på sitt jobb. Ove är en bitter person som inte förstår sig på människor utan vill hellre ha raka linjer och vinklar. Han bor i ett radhus i ett radhusområde där skogen har försvunnit som fanns där när han och hans fru Sonja flyttade in i huset. Ove har inte varit borta från jobbet en enda dag i sitt liv och han brukade vara ordförande i bostadsrättföreningen innan han en dag råkar ut för det som han kallar statskuppen och han blir avsatt. Dessutom tycker Ove att det är jätteviktigt att allt är som det alltid har varit, t ex har Ove kört SAAB i hela sitt liv och det finns det ingenting något/någon kan ändra på. Alla andra är dumma i huvudet.Anders (en av grannarna) berättar att det lilla mähät (Oves namn på Anders flickvän) har varit otrogen mot honom i ett par månader.
"-Usch, utbrast Parvaneh, Jimmy och Patrick i en mun.
- Han kör Lexus, tillade Anders.
- USCH, utbrast Ove."

Det var ett tag sedan jag lyssnade färdigt på Själakistan av Ann Rosman och det var lite dumt att jag inte satte mig och skrev en recension med en gång för tankarna kring boken har börjat avta lite grann. Denna gången ställs i alla fall Karin Adler inför ett problem med ett lik utan huvud. Ett lik som påträffas vid en offersten. Lite senare samma dag hittas ett huvud i en trädgård, ett huvud utan näsa. Hör huvudet och kroppen ihop och varför saknas näsan? Även i denna bok blandas nutid och dåtid och det är en väldigt tragisk berättelse på många plan i grunden. Samtidigt blir boken aldrig tung för det vävs in så mycket om relationer i nutid som lättar upp.
I Mitt nya jag av Sophie Kinsella vaknar bokens huvudkaraktär upp på sjukhus och kan inte minnas vad som hänt de senaste tre åren. Förr var hon en underbetald assisten på ett mattföretag, hade sneda tänder och viss övervikt. Nu är hon vacker, med raka tänder och dessutom chef på samma företag. Och gift - med en riktig snygg miljonär. Vad har egentligen hänt? Och varför vill inte hennes vänner prata med henne längre.
Sen dök It's so easy (och andra lögner) upp i min väg och jag började för några dagar sedan att läsa den. It's so easy som är basisten Duff McKagans självbiografi om tiden i bandet, både genom lätta och tuffa tider.